Sicilija: šiurpusis turizmas Palerme

Sicilija - tai Italijos mozaika, - pasakė man vieną kartą senolis italas, pavežęs mane autostopu netoli Romos.  

Kelionės į Siciliją dabar tampa vis labiau populiarios dėl tiesioginių skrydžių į Trapanio ir Komiso oro uostus. Pasinaudokite proga ir atraskite ne tik tradicines vietas pulsuojančioje Sicilijos sostinėje.


Palermas turi ne tik pietų Europos dvasia alsuojančius senus architektūros šedevrus, spalvingus jūros gėrybių ir vaisių turgus,  nuostabius smėlėtus paplūdimius su žydromis bangomis, bet ir keistenybių, kurias atrasti ryžtasi ne kiekvienas.

Pasinerkime į Palermo požemius, jie slepia daugybę paslapčių. O priešistorė tokia:

XVII amžiaus pradžioje Palermo kapucinų vienuolyno abatui iškilo sunkus uždavinys: kur laidoti amžinybėn išėjusių brolių kūnus? Tam tikslui tarnavęs rūsys po pagrindiniu altoriumi jau buvo perpildytas mirusiųjų palaikais. Buvo nutarta ten buvusius kūnus pernešti į kitą vietą ir atlaisvinti rūsį. Tačiau vienuoliai su nuostaba pastebėjo, kad mirusiųjų kūnai virtę ne skeletais, bet išdžiuvusiomis mumijomis. Tuomet nuspręsta niekur jų nebenešti, o tiesiog pastatyti pasieniuose, taip taupant vietą.

Pastebėjus nepaprastas požemių oro savybes, vienuoliai pradėjo specialiai mumifikuoti mirusiųjų kūnus. Pirmus aštuonis mėnesius kūnus palikdavo specialiose patalpose: požeminiuose kambariuose, susidariusiuose iškirtus porėtą vulkaninę uolieną. Šioje aplinkoje per kelis mėnesius išgaruodavo visi kūno skysčiai. Po to mirusiųjų kūnus ištrindavo actu, kelias dienas palaikydavo saulėje, o jei mirtis buvo ištikusi dėl pavojingos ligos, papildomai dar apdorodavo juos arseno tirpalu arba kalkėmis. Tada aprengdavo rūbais, atitinkančiais kiekvieno statusą ir gabendavo į amžino poilsio vietą. Mumijos buvo kabinamos ant specialių kablių palei sienas, statomos į tam tikslui iškirstas nišas, arba tiesiog guldomos ant lentynų. Vis daugėjant kūnų, teko didinti neįprastas kapines, iškertant papildomas požemines patalpas, ir laikui bėgant požemiai virto ilgomis klaidžiomis katakombomis.

Čia  buvo laidojami ne vien tik vienuoliai, dažnai aplinkinių vietovių gyventojai savo testamentuose išreikšdavo valią po mirties ilsėtis būtent čia, ir kartais net nurodydavo, kaip aprengti jie norėtų būti. Pasauliečių laidojimui vienuolyno požemiuose reikėjo gauti aukščiausių ordino dvasininkų leidimą. XVII-XIX amžiais būti palaidotu kapucinų katakombose buvo laikoma prestižo reikalu, to siekė garsiausios Palermo šeimos, vietą išsirūpindamos dosniomis aukomis.

Nuo 1837 m. uždrausta palaikus palikti ne karstuose, tačiau šis draudimas buvo apeinamas įtaisant karstuose langelius ar paliekant vieną sienelę atvirą, kad būtų galima matyti mirusįjį. Devynioliktojo amžiaus pabaigoje  – dvidešimtojo pradžioje visuomenė labiau susirūpino higienos reikalais, o ir požiūris į mirtį šiek tiek kito. Pirmojo pasaulinio karo netektys, gripo epidemijos, o ypač kultūriniai pokyčiai žmonių sąmonėje pakeitė ankstesnes nuostatas ir gedėjimo tradicijas. Nuo 1882 m. požemiuose laidoti nustota, išskyrus kelias retas išimtis.

Patį požemių pastatą rasti ne taip lengva ir įėjimas visai nepuošnus – kapucinų vienuoliai  pasižymėjo asketišku gyvenimo būdu. Каtakombos atvertos lankytojams nuo 9:00 iki 17:30 su pietų pertrauka nuo 12:00 iki 15:30. Sicilija  ne tokia brangi, kaip žemyninė Italija. Bilieto kaina – 3 eurai. Turistų minios ši vieta nesutraukia. Vaizdas, kurį pamato lankytojai gerokai šokiruojantis ir kur kas realesnis, nei per televizorių žiūrimas siaubo filmas. Prie sienų stovi, guli ir ant kablių kapo šimtai negyvėlių, ir tai ne dekoracija, ne muliažai. Vieni jau virto skeletais, kituose dar galima įžiūrėti veido bruožus. Atrodytų, kad tokioje vietoje turėtų vyrauti baisus kvapas, tačiau taip nėra. Tai vis tas ypatingasis katakombų mikroklimatas, dėl kurio kūnai ne pūva, bet mumifikuojasi.


Gali pasirodyti, kad mirusiųjų kūnai katakombose išdėstyti chaotiškai, bet iš tikrųjų čia yra išlaikyti tam tikri dėsningumai. Katakombų koridoriai sudaro stačiakampį, kurio kiekviena kraštinė skirta tam tikram visuomenės sluoksniui. Yra vienuolių koridorius, yra atskirų profesijų atstovams skirtos patalpos. Apie tai, kieno palaikai rikiuojasi pasieniuose, informuoja koridorių pavadinimai. Seniausias iš jų – Kapucinų, o jame stovi seniausia – 1599 m. mirusio brolio Silvestro da Gubijo puikiai išsilaikiusi mumija.

Vienuolyne gyvenimą baigę broliai čia laidoti 1599 – 1871 metais. Jų pomirtinis apdaras – klasikinis šiam ordinui būdingas abitas su kapišonu, o kaklas apsuktas virve. Kitame koridoriuje – kitoms koncesijoms priklausę aukštesnieji dvasininkai, aprengti ryškiaspalviais auksu siuvinėtais rūbais. Yra čia teisininkų, gydytojų, mokslininkų, menininkų koridoriai. Sklando legendos, kad kažkur šiuose požemiuose yra ir dailininko Diego Velaskeso kūnas.

Pasauliečiai vyrai palaidoti atskirai nuo moterų, ir jei vyrų koridoriuose tik vienas kitas numirėlis išsiskiria puošnesne apranga, tai moterų pusėje – tikras įvairių epochų madų šou, keliantis keistą jausmą net ir šioje šiurpioje aplinkoje: kūnai sudūlėję, o rūbai išlaikę prabangą. Turtingosios Palermo šeimos pasirūpindavo, kad jų mirusių giminaičių apdarai būtų reguliariai atnaujinami, panašiai kaip mes rūpinamės, kad žydėtų gėlės ant artimųjų kapų.

Koridorių susikirtimo vietose – nedideli kambariai, vadinami kubikulais, kuriuose laikomi vaikų ir nekaltų mergelių palaikai. Ant kokių dešimties mumijų galvų metaliniai vainikai, simbolizuojantys skaistybę. Vaikų kubikule gedinčių tėvų pastangomis gražiais rūbeliais išpuošti juos per anksti palikusių mažylių kūneliai. Supamame krėsle „sėdi“ mažas berniukas, rankose laikantis sesutę.

Katakombose buvo palaidota apie 8000 mumijų, tačiau lankytojai gali jų pamatyti apie 120. Kai kuriuos iš katakombose saugomų palaikų viešai demonstruoti uždrausta. Jie saugomi atskirose patalpose, sukrovus jų karstus vienas ant kito.

Įdomu? Tai šiurpi vieta, tačiau planuojant  keliones į Siciliją vertėtų šios vietos nepraleisti. Kai kurie lankytojai neištveria visos ekskursijos ir sukrėsti išbėga lauk. Yra ir tokių, kuriems mirties artumas nekelia nei baimės, nei pagarbos. Palermo kapucinų katakombos - unikalus istorinis objektas, nuspalvinantis ir taip spalvingo Palermo veidą dar ryškesnėmis spalvomis.

Autorius: Dainius Kinderis

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą