Kvapą užgniaužianti skrydžio baimė: kodėl žmonės bijo skristi lėktuvu?


Seniau kelionė lėktuvu buvo savotiška prabanga, kurią sau leisdavo tikrai ne kiekvienas, tačiau situacija pasikeitė: pigūs skrydžiai ir greitas susisiekimas suteikė galimybę visiems patogiai keliauti. Visgi, nemaža dalis žmonių mieliau kratysis kelias paras autobuse arba išvis atsisakys kelionės planų užuot kėlę koją į lėktuvą. Kodėl? Juos kamuoja aviafobija – skrydžio baimė. Ši fobija yra labai paplitusi, tyrimų duomenimis nustatyta, kad lėktuvu bijo skristi apie 50-80 proc. žmonių.

Kodėl atsiranda įvairios baimės, psichologai ir dabar tiksliai negali atsakyti į šį klausimą. Dažniausiai tai lemia traumuojanti patirtis ir nemalonūs išgyvenimai, žiniasklaidos įtaka ir vaikystėje egzistavę tėvų draudimai ar socialinės aplinkos įtaka. Kartais skrydžio baimė būna tiesiog „įgimta“ ir asmuo pats nežino, kokios priežastys išprovokuoja paniką skrydžio metu. Skrydžio baimė gali turėti ir objektyvių priežasčių, kurios yra susijusios su širdies liga ar silpnu vestiubiuliariniu aparatu, skrydžio metu keičiasi atmosferos slėgis, kuris gali daryti įtaką žmogaus kraujo spaudimui ir kraujo krešumui. Tiesa, tai labai reti atvejai, tačiau visos, psichologiniu pagrindu atsiradusios, baimės yra išgydomos. Žinoma, tai ilgas ir nelengvas procesas, kurio metu sudėtinga išsiversti be profesionalų pagalbos.  

Visgi, profesionalios pagalbos ieško labai maža dalis žmonių. Paprastai jie savarankiškai bando slopinti skrydžio baimę – skaito straipsnius šia tema, ieško informacijos, kaip kovoti su skrydžio baime, dalinasi patirtimi su savo likimo draugais. Kita vertus, jie geriau nei kas kitas stebi naujienas apie įvykusias lėktuvų katastrofas, puikiai žino žuvusiųjų skaičių, todėl visada randa pateisinimą savo baimei. Tiesa, tai tikrai nereiškia, kad visi bijantys nekelia kojos į lėktuvą. Pigūs lėktuvo bilietai, patogus susisiekimas ar įsakymas iš viršininko apsilankyti vienoje ar kitoje konferencijoje priverčia net ir didžiausius bailius skristi. Žinoma, tai sunki ir traumuojanti patirtis, kuri gali tik pabloginti situaciją, todėl daugelis iš jų prisigalvoja įvairiausių apsauginių ritualų ar turi savo laimės talismaną. 

Kokius apsauginius ritualus žmonės naudoja skrydžio metu?

Mums, kuriems pigūs skrydžiai ir patogi kelionė teikia malonumą, gali pasirodyti kvailai ir juokingai, tačiau bijantiems skristi tokie ritualai, kaip įžengimas į lėktuvo saloną dešine koja, piloto pamatymas akies krašteliu ar sėdėjimas šalia moters ar vyro, išties padeda nusiraminti. Kiti pasikliauja Dievo malone ir net užkietėję ateistai ima melstis visiems žinomiems ir dar keliems nežinomiems dievams, o fatalistai akylai stebi kitus keleivius ir tyliai mintyse svarsto ar likimas šiuos žmones nori paaukoti ar ne. Triušio letenėlės, monetos, „laimingos“ kojinės, medalionas su šventųjų atvaizdais ir panašios smulkmenos gali tapti sėkmės talismanais, kurie padeda žmogui nusiraminti. 

Alkoholis vartojamas kaip raminamasis

Jei lėktuve žmogus visos kelionės metu vartoja alkoholį tai nereiškia, kad jis užkietėjęs alkoholikas ar tiesiog nusprendė kelionės metu pasilinksminti. Bijantys skristi, alkoholį vartoja kaip priemonę, padedančią nusiraminti ir nuslopinti kylantį panikos jausmą. Ir jiems visai nesvarbu, kad dideliame aukštyje alkoholis daro dvigubai didesnę žalą žmogaus organizmui, o įkaušęs keleivis apsunkina kelionę ne tik aplinkiniams, bet ir visai lėktuvo įgulai. 

Visgi, realybė yra tokia, kad kasdien visame pasaulyje skraido apie 3 milijonus žmonių, o siūlomi pigūs skrydžiai tik didina šį skaičių. Statistika rodo, kad skrydis lėktuvu yra saugiausias kelionės būdas, jei dažnai skraidote lėktuvu, tikimybė, kad jis pateks į katastrofą yra 1 ir 500 tūkstančių. Taigi, reali grėsmė yra labai maža, o baimė glūdi mūsų galvose. Saugių ir malonių skrydžių!

2 komentarai:

  1. Kol galiu, as taip pat neskrendu. Renkuosi keliones automobiliu arba autobusu. Gal esate kazkas susidure su sia imone http://www.olandijakasdiena.lt/paslaugos/keleiviu-pervezimas/vezame-i-belgija? Kokie atsiliepimai?

    AtsakytiPanaikinti
  2. Man visiškai nesuvokiamas yra šis bijojimas. Na juk kas gali įvykti blogiau, nei ant žemės - sakyčiau, ore net saugiau. Aš skraidau labai dažnai, dažniausiai į Hurgadą, tai trunka ilgai, bet man visiškas atsipalaidavimas - tiesiog žinai, kad nieko nebepakeisi ir gali mąstyt nemąstęs. Iš tikrųjų mane labai ramina šis požiūris - fatališkas, bet gelbstintis, bent jau mane.

    AtsakytiPanaikinti