Kinija: Nepamirštamas laikas drakono pilve

Kinija auga greitai. Todėl kiekvieną kartą pamatai ją vis kitokią. Švelniai grėsmingas ir kultūriškai egzotiškas, nenustojantis stebinti drakonas nemiega.


Paskutinės kelionės į Kiniją metu pamačiau dar kitokią Padangių Imperiją. Paskendusią rūke (arba smoge), nepriekaištingai švarią, peizažais turtingą ir ekonomiškai ambicingą. Būtent mąstai ir ambicijos statyti daugiau, aukščiau ir giliau stebina ne vieną ir daug mačiusį keliautoją. Žavi, o kartais glumina ir varo į neviltį kinų turizmo supratimas. Apie tai reikėtų parašyti atskirą tekstą, o dar geriau – pamatyti savo akimis ir pačiam toje turizmo mašinos karuselėje nors trumpai pasisukti.Jūsų dėmesiui – keturi drakono atodūsiai, keturios vietos, kurios nepalieka abejingų.

Pekinas

Norit ar nenorit – dauguma kelionių į Kiniją prasideda ar baigiasi Pekine. Kinai sako – jeigu nori pamatyti moderniąją Kiniją – važiuok į Šanchajų, jeigu nori išvysti senąją Kiniją – tada į pirmąją sostinę Xianį, o jei į paskutiniųjų imperatorių ir komunizmo Kiniją, tuomet visi keliai veda į Pekiną - „Šiaurės sostinę“. Jeigu eisite gerai įmintomis turistų pėdomis, visų pirma pateksite į didžiausią pasaulyje aikštę – Tiananmenį. Kinams Tiananmenio aikštė – piligrimystės vieta, kur iš visų provincijų suplaukia šimtai tūkstančių valstiečių, darbininkų ir prakutusių funkcionierių bei verslininkų pajusti savo Liaudies Respublikos jėgą ir vietą, kur Mao Dzedunas kūrė komunizmo monstrą. Ten tikrai pasijauti didelės sistemos dalimi – daug žmonių, plūstančių į aikštę iš visų pakampių, tunelių ir skersgatvių, daug akylų tvarkos sergėtojų, daug užtvarų, daug fotoblyksčių ir ilgos eilės nusifotografuoti prie Mao paveikslo.


Aplink garsiąją aikštę daug svarbių monumentų, bet pats įdomiausias ir labiausiai intriguojantis – Uždraustasis miestas. Užeikite į spalvinga ir egzotiška praeitimi alsuojantį Uždraustąjį miestą ir pasinerkite į imperatoriškos prabangos ir ekstravagancijos istorinį verpetą. Paskutinis imperatorius buvo karūnuotas vos trejų metų, laikytas tremtyje savo rūmuose ir vėliau galutinai parklupdytas komunizmo šmėklos, mirė būdamas paprastu sodininku.

Pekine daug visko, todėl sunku greitai įžvelgti tikrąjį didmiesčio veidą. Man jis patiko, kai lankiausi Kung Fu šou raudonajame teatre (Read Theatre). Tai pribloškiantis šou, pasakojantis Kung Fu filosofiją ir istoriją, budizmo išmintį ir visai tai su neįtikėtinais „specialiaisiai efektais“ - kaskadininkų triukais, kovos menų elementais ir tikra rytietiška energija. Privaloma, ir dar kartą privaloma apsilankyti. Pekinas patiko ir Wang Fujing gatvėje, kuri lengvai pasiekiama nuo svarbiausių istorinių įžymybių. Wang Fujing gatvė garsėja kaip egzotiškų užkandžių rajonas. Jeigu ir nesate pasiruošę vakarienei krimstelėti jūros arkliukų, gyvatės ar skorpiono, o dar geriau kokio vikšrelio ar žiogelio, bet būtinai pasiimkite su savimi fotoaparatą – tai rojus išskirtinių kadrų medžiotojams.


Ach, ir Pekino antis. Sakoma, kad Pekine ji ypatingai sultinga ir traški...


Xianis

Palyginus su Pekinu – kaip ir kaimas, „tik“ aštuoni milijonai gyventojų. Bet istorine prasme Xianis yra kaip žilas ir išmintingas senelis prieš jauną ir nesubrendusį Pekiną. Miestas mena daugiau kaip dviejų tūkstančių metų istoriją, pirmąjį savo imperatorių Qin Shi Huangą, kuris taip troško likti imperatoriumi ir po mirties, kad privertė tūkstančius darbininkų statyti jam įspūdingą kapavietę su šešiais tūkstančiais karių. Tai vadinama Terakotos armijos kapaviete, kurią netyčia atrado lauko darbininkai, kasdami šulinį, palyginus neseniai – 1974 metais. Įdomus faktas – lauko darbininkas – atradėjas, nemokėjo ne tik kad jokios užsienio kalbos, bet ir rašyti ir skaityti kiniškai nesugebėjo, o į Xianį plūdo ir Kinijos žurnalistai ir pats Bilas Klintonas šio stebuklo atvyko pamatyti. Taip darbininkas buvo „per prievartą“ išmokslintas, kad nedarytų gėdos partijai. Dabar jis, jeigu leidžia sveikata, sėdi Terakotos armijos kapavietės priimamajame ir pasirašinėja brangiose knygose, kurias galite nusipirkti. Apie šią vietą galima kalbėti ir žavėtis ja be galo be krašto. Viena aišku – tikrai liksite laimingi ten apsilankę.


Ar Xianis – tai vien tik šlovinga ir apdulkėjusi istorija, ar ir dar kažkas šiuolaikiškai ypatingo? Musulmonų kvartalas (Muslim quarter) turėtų būti ta vieta, kur skubėtumėte nuvykti, jeigu turėtumėt tik laisvą pusdienį prieš paliekant Xianį. Tai viena ilga gatvė ir daugybė siauručių skersgatvių, išsišakojančių iš pagrindinės gatvės. Čia verda gyvenimas. Ir verda maistas. Į egzotišką, garuojantį ir kunkuliuojantį Kinijos musulmonų kulinarinį paveldą galima dėbsoti akimis valandų valandas. Ryžių makaronai, avienos paplotėliai, neregėti saldumynai – visko tiek daug, kad gailitės, jog rytoj išvykstate...


Ir dar. Asmeniškai rekomenduoju – apsilankykite Xianio teatre, kur paragausite Xianio patiekanlo numeris vienas – koldūnų (pačių įvairiausių įdarų ir formų), o sočiai prisikirtę, likę sėdėti prie tų pačių stalų, nusikelsite bent jau tūkstantį metų atgal – į Tangų dinastijos laikus. Dainos, šokiai, kostiumai, kovos menų triukai, autentiški instrumentai – tikra rytietiška melancholiška pasaka, pagardinta aštriais, ugningais elementais.


Chongqingas

Šitas miestas man padarė didžiausią įspūdį Kinijoje ir nevalia jo praleisti. Nevalia. Jeigu keliais žodžiais – išvysite drakoną pačiame savo žydėjime – alsuojantį jėga, besispjaudantį ugnimi ir tvirtai plasnojantį virš Jangdzės upės – visų Kinijos upių motinos. Daug daug statybų, jau pastatytų dangoraižių, begalės monstriškų tiltų, dvi upės, daug kalvų (su nuostabia panorama), aštrioji virtuvė (Hot pot), ir vieta, kur sustojęs laikas – Ciqikou senasis kvartalas. Tai laiptuotų gatvelių, jaukių arbatinių, gatvės maisto ir senųjų šventyklų kvartalas, išsidėstęs prie Jangdzės upės krantų. Tiesiog eikite, eikite, eikite, landžiokite po užkaborius, šypsokitės smalsiems vietiniams ir kvėpuokite Kinija, čia ji pati tikriausia ir be jokio makiažo.


Na, o jei norite suprasti, ką reiškia „Kinijos turizmo karuselė“ - išbandykite kruizą laivu Jangdzės upe. Turbūt bus įvairiausių nuomonių, bet tai patirti ir pamatyti ant šios galingos ir labai svarbios Kinijai upės tikrai verta. Neišsiplėsiu ir paliksiu tai jūsų pačių atradimams.

Geltonieji kalnai

Kodėl šie kalnai vadinami geltonaisiais? Tai dažniausias klausimas apie šį rojaus kalnų epitetu pavadinti verto gamtos šedevro. Visai ne todėl, kad jie geltoni (nors man pasirodė, kad vis tik geltoni), o dėl to, kad jie buvo pakrikštyti Geltonojo imperatoriaus (arba Huang, kas ir reiškią žodį „geltona“ garbei).

Į kalnus, kurių aukštis siekia beveik du km. būsite, kaip tikri ponai užkelti moderniomis gondolomis. Tada, kaip kai kurie keliautojai išsireiškė „Gedimino prospektu“ pražygiuosite visus įmanomus užkampius ir būsite laimingi. Ten daug turistų, daug garsiai rėkiančių ir dažnai cigaretės iš burnos neišsitraukiančių gidų, bet tai nublanksta atšiauraus ir nuogo grožio fone. Tokių aštrių formų, tokių įstabių gamtos tvarinių kaip šie kalnai aš...hmmm – vargu ar mačiau kažkur kitur. Net jei ir vargina tūkstantinės minios belaukiant funikulieriaus, net jei ir spygauja ir harmoniją trikdo vietiniai ir šalia mobiliuoju telefonu vaizdus pyškina vienuoliai, dėkosite likimui, kad jus čia atvedė. Dedu savo garbės antspaudą – verta.


Autorius: Dainius Kinderis
Šaltinis: www.magelanokeliones.lt

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą