Susipažinkime: Egzotiškoji Matalės provincija

Matalės provincija, kurią aplankyti privaloma kelionės į egzotiškąją Šri lanką metu, yra salos centre, kur oras drėgnas, tačiau kiek vėsesnis, nei prie vandenyno. Nuo seniausių laikų čia auginamas cinamonas, gvazdikėliai, pipirai, vanilė, kardamonas ir kiti prieskoniai, kurie nuo seno garsina šalį. Pirmieji juos atrado, atgabeno į Europą ir už pasakiškas kainas pardavinėjo arabų pirkliai. Vėliau ir europiečiai pradėjo ieškoti paslaptingųjų prieskonių sodų. Ne veltui visa Šri Lankos kolonizavimo istorija susijusi su prieskoniais – kolonizatoriai juos bandė auginti visur – pakrantėse, iškirtę miškus, kol paaiškėjo, kad geriausios sąlygos šiam verslui yra centrinė salos dalis - saulė, dažnas lietus sukurią puikų dirvožemį.


Egzotiškieji sodai

Prieskoniai - esminis Šri Lankos virtuvės elementas, be to neatsiejamas nuo Ajurvedos tradicijų. Prieskoniniai augalai naudojami ne tik maistui gardinti, bet ir medicinoje bei kosmetikoje. Todėl kelionės į Šri Lanką metu būtina apsilankyti prieskonių soduose, kur sodo konsultantai supažindins su kiekvieno augalo savybėmis ir paaiškins apie praktinį jų pritaikymą. Čia taip pat bus galima pamatyti ant medžių augančią labai gardžią duoną, paragauti iš čia pat augančio kakavmedžio vaisių gaminamo gėrimo, ar paskanauti egzotiškojo duriano vaisių (skanūs iškart prapjauti, tačiau po kurio laiko pradeda nebeįmanomai dvokti), sužinoti, kaip ir kokius augalus reikėtų naudoti, kad veide būtų mažiau raukšlelių, kad geriau miegotumėte, o dieną pasitiktumėte žvalūs.


Cinamonas iš tolimojo Ceilono

Nors šiandien Šri Lanka pirmiausiai asocijuojasi su arbata (senasis Šri Lankos pavadinimas - Ceilonas), tačiau istoriškai svarbiausia iš šios salos gaunama prekė buvo cinamonas. Nuo 16 iki 18 amžiaus būtent cinamonas buvo tas paslaptingasis elementas, "šventasis Gralis" viliojęs į šalį užkariautojus. Net ir cinamono pavadinimas kildinamas iš žodžio "Ceilonas". Cinamono nauda vertinama nuo seno, jis buvo naudojamas dar Senovės Egipte ir yra minimas Senajame Testamente.

Cinamono krūmas, seniau augęs savaime, nuo 18 amžiaus buvo pradėtas auginti ir plantacijose. Kiekvieną rytą cinamono rinkėjai išeina į plantacijas rinkti šakų - tai sunkus darbas tvankiame karštyje. Surinktos šakos rišamos į ryšulius ir ant pečių gabenamos į dirbtuvėlę, kur nuo jų lupama žievė. Dauguma darbininkų šį darbą pradeda dar vaikystėje – išmoksta to iš savo tėvų, ir amatą perduoda ateinančioms kartoms. Cinamono žievės ritinėliai sudedami ant palubėje nutiestų virpstų kad išdžiūtų, o po to yra pakuojami į drobinius maišus ir išgabenami po visą pasaulį. Šri Lanka yra pagrindinis cinamono eksportuotojas pasaulyje. Čia pagaminama 75 procentai viso pasaulio cinamono.Čia auga arbata

Neįtikėtina, tačiau iki 19 amžiaus vidurio niekas nė girdėt negirdėjo apie Šri Lankos arbatą. Šioje saloje buvo auginama ir į Europą eksportuojama kava. Tačiau netyčia užvežtas kavamedžių rūdžių grybelis visiškai išnaikino kavos plantacijas, pavertusias jas dykvietėmis. Buvo nuspręsta užsodinti jas iš Kinijos atvežtais arbatos krūmeliais, kurie saloje puikiai prigijo, adaptavosi ir įgijo nuostabių savybių. Dabar arbata auginama visoje Šri Lankoje, o jos skonis skiriasi priklausomai nuo to, kuriame regione išauginta. Įdomu, kad tik Matalės regione auga arbata, kurios lapelių forma primena juoduosius serbentus. Šri Lanka užima trečią vietą pasaulyje pagal arbatos išauginimą ir pirmauja pagal eksporto apimtis.


Umos Parvati šventykla 

Matalės mieste akį traukia didžiulė indusų šventykla, kurios visą pavadinimą sunku įsidėmėti ir ištarti: Arulmigu Sri Muthumariamma Thevasthanam Matale. Dažniausiai šventykla vadinama tiesiog Umos Parvati, dievo Šivos žmonos, vardu. Pasak legendos, pirmoji Šivos žmona Satė susideginusi šventojoje ugnyje, po kurio laiko atgimė kaip Uma, leidosi į keliones ieškoti Šivos ir susiradusi vėl pavergė jo širdį. Šventyklai daugiau nei 200 metų. Tai įspūdingas beveik 33 m aukščio statinys, kurio išorines sienas puošia daugiau nei tūkstantis indų dievų skulptūrų. Šventovės vidus išpuoštas nepaprastai spalvingai ir netgi šiek tiek primena pasakiško vaidinimo dekoracijas. Čia taip pat galima apžiūrėti penkis spalvingus vežimus, kurie per kasmet vykstančią šventę išrieda į miesto gatves.


Aluviharos vienuolynas

Vos 3 km nuo Matalės miesto yra vienas svarbiausių Šri Lankos kultūrinių objektų – Aluviharos vienuolynas, kurio istorija prasidėjo dar karaliaus Devanampijatiso valdymo laikais III a. pr. Kr.. Vienuolių celės įrengtos olose tarp juodų uolų, nuo kalnų šlaitų suvirtusių į slėnį. Legendos pasakoja, kad senovėje ant šių uolų milžinai pasidėdavę savo milžiniškus katilus, kuriuose virdavosi maistą. Pavadinimas – Aluvihara reiškia Vienuolyną Pelenuose. Manoma, kad čia I a. pr. Kr. pasislėpė 60 vienuolių, kurie pirmą kartą ant palmių lapų surašė budistinius kanonus, iki tol penkis šimtus metų perduodamus tik iš lūpų į lūpas. Iš viso yra 13 olų, tačiau lakytis galima tik keliose iš jų. Vienoje iš vienuolyno olų galima apžiūrėti stulbinančią 10 m dydžio Budos skulptūrą. Kitoje oloje sienų tapyba, šiek tiek primenanti animacinių filmų epizodus, byloja apie pragaro karalystę. Įžengę vidun galite būti šokiruoti scenomis, vaizduojančiomis velnius, žiauriai baudžiančius nusidėjėlius. Dar kitoje oloje VI mūsų eros amžiuje, manoma, gyveno indų mokslininkas Budhaghosa. Olos sienų tapyba vaizduoja išminčių, dirbantį prie rankraščių. Taku tarp uolų pakilus aukštyn atsiveria stulbinamo grožio vaizdas į slėnį.


Taigi, jeigu išsiruošėte į egzotiškąją Šri Lanką, būtinai apsilankykite Matalės provincijoje, kuri papasakos jums įdomią šalies istoriją.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą