Pietryčių Azija: viliojanti ar bauginanti?

Pietryčių Azija – regionas, kuris driekiasi į pietus nuo Kinijos ir Japonijos, apimantis ir dalį Indijos ir Ramiojo vandenyno salų. Tai kalnų, salų ir plačių lygumų kraštas, viliojantis savo paslaptingumu bei didybe, žavintis grožiu ir kontrastais. Tiems, kurie niekada nekeliavo po Aziją savarankiškai, kurie grožėjosi nuotraukomis kelionių organizatorių tinklapiuose, gali pasirodyti, kad tai rojaus kampelis, kur visus metus šviečia saulė, šiltas vanduo, skanus maistas, nuostabi, egzotiška gamta. Kitus gi atvirkščiai, šis regionas gąsdina tikrais ir tariamais pavojais: galimomis infekcijomis, kiekviename žingsnyje sutinkamomis didžiulėmis gyvatėmis ir nesuprantama kultūra. Ką reikia žinoti, planuojant kelionę į Pietryčių Aziją?


Metų laikai
Pietryčių Azijos klimatą galima apibūdinti vienu žodžiu: tropinis. Daugelyje regionų ištisus metus vyrauja panaši oro temperatūra (apie 30° C), skiriasi tik kritulių kiekis. Dažniausiai tėra tik du metų laikai – sausasis ir liūčių sezonas. Planuodami egzotines keliones, būtinai pasidomėkite, koks oras numatomas šalyje, kurioje lankysitės. Gal jūsų kelionės metu kai kurie lankytini objektai bus nepasiekiami dėl liūčių? Gal jums nepatiks kvėpuoti tvankiu drėgnu oru, vaikščioti apsipylus prakaitu? Kartais oro drėgmė būna tokia intensyvi, kad lagamine sudėti daiktai ir rūbai apauga neišnaikinamu pelėsiu. O gal atvirkščiai, bus labai karšta ir sausa, o jūs tokio oro nepakeliate? Šiaip ar taip, tropikuose oras šiltas, o šalčiausia būna... viešbučiuose, prekybos centruose, kino teatruose, traukiniuose. Azijiečiai taip didžiuojasi turimais oro kondicionieriais, kad neretai nustato temperatūrą, kur kas žemesnę nei reikėtų, todėl nors lauke spigina karšta pietryčių Azijos saulė, kai kuriose vietose be megztinio neapsieisite.

Patrauklios kainos
Ar tikrai Azijoje viskas labai pigu? Taip, jei esate nereiklus. Viešbutis gali būti visai nebrangus, tačiau tai bus tik paprastas kambarėlis, kuriame vos telpa lova, o vietoj spintos rūbams - į sieną įkalta vinis. Nenustebkite jei po jūsų maisto atsargas šmirinės skruzdėlės, o netikėčiausiose vietose rasite driežiuką ar varlę. 
Jei pirksite paprastus, vietoje pasiūtus rūbus ir avalynę, kainuos jie tikrai nedaug. Ir tarnaus neilgai. Garsių firmų gaminiai, nors ir truputį pigesni, nei Europoje, tačiau yra pakankamai brangūs.
Ar maistas pigus? Taip, tačiau tik čia pat užauginti vaisiai ir daržovės, kurias azijiečiai valgo kasdien. Lapinės daržovės, aguročiai, šparaginės pupelės, papajos... Jei valgysite paprastose užeigose ryžius, mėsą, vietines daržoves, tikrai maistui daug neišleisite. Net ir vietiniai gyventojai dažnai neruošia maisto namie, o pietauja maisto kvartaluose, nes taip pigiau. Pasaulyje nėra kitos tokios vietos, kur maistas būtų toks įvairus, spalvingas, aromatingas. Tačiau kai kurie mums įprasti produktai, pvz. bulvės ar kalafiorai gali būti labai brangūs, o restoranuose pasirinkus europiečiams labiau įprastą meniu, pigu nepasirodys.
Bendrai paėmus, kainos čia „nesikandžioja“, daugeliu atveju tos pinigų sumos, kurios Europoje reikia pragyventi mėnesį, Azijoje pakaktų net trims. 

Skiepai
Laiku pasidomėkite, kokie skiepai reikalingi vykstant į jūsų pasirinktą šalį. Skiepai – tai viena ekonomiškai efektyviausių profilaktikos priemonių. Daug pigiau yra iš anksto skiepytis, nei po to gydytis. Tuo reikia susirūpinti likus pakankamai laiko iki kelionės (mažiausiai – kelios savaitės), kad susidarytų patikima apsauga. Skiepai prieš išvažiuojant yra skirstomi į: 
1) Privalomus, kai nuo atitinkamos ligos nepasiskiepijus pilietis neįleidžiamas į šalį arba neišleidžiamas iš jos oro uosto. Pasiskiepijus išduodamas Tarptautinis skiepų pažymėjimas, kurį privaloma pateikti įvažiuojant į šalį.
2) Rekomenduotinus, kai yra didelė rizika užsikrėsti ir susirgti. 
Dažniausiai siūloma skiepytis nuo hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, geltonojo drugio, meningokokinės infekcijos, poliomielito, stabligės.

Vietiniai gyventojai
Vienas dalykas, kurį, pastebi kiekvienas, apsilankęs Pietryčių Azijoje - tai draugiški, atviri, nuolat besišypsantys žmonės. Nepriklausomai nuo socialinės padėties, jie niekuomet nepraranda optimizmo, o geranoriškumas nuoširdus ir nieko bendro neturintis su prekeivių klastingumu.
Beje, kai kuriose pietryčių Azijos šalyse labai lengva susipažinti su vietinėmis merginomis (ir ne tik), ir netgi sudaryti laikinų vedybų sutartį, galiojančią atostogų laikotarpiui.
Tačiau absoliučiai saugių vietų pasaulyje nėra. Nors Pietryčių Azijos šalys yra gana saugios, visada saugokitės vagišių. Nevaikščiokite apsikarstę rankinukais, brangiomis fotokameromis - juos iš rankų gali išplėšti pro šalį važiuojantys motociklininkai. Turėkite ekstra atvejui šiek tiek pinigų doleriais, o geriau naudokitės banko kortelėmis.

Kontrastai
Jeigu jus žavi dieną naktį nenurimstantis vyksmas, spartus gyvenimo tempas, tai Pietryčių Azija, tikrai turi ką pasiūlyti. Nesibaigiančios pramogos, niekad nemiegantys miestai – gyvenimas čia tiesiog kunkuliuoja. O jei jums prie širdies žmogaus beveik nepaliesta gamta, ramybė ir idilija, poilsis hamake po palme, stebint vandenyno alsavimą? Taip, Azija gali būti ir tokia. Intriguoja kiekvienam žingsnyje pastebimi kontrastai - skurdas ir žėrinti prabanga, senovinės šventyklos ir novatoriški dangoraižiai, tomis pačiomis gatvėmis vaikštantys vienuoliai ir transvestitai. Čia rasite tai, kas jums labiausiai glosto širdį: didmiesčių pramogas ir komfortą, mažų salų egzotiką, pažintines keliones į auksu žėrinčias ar džiunglių pusiau pasiglemžtas šventyklas. O dėl dalykų, kurie yra kitokie, nei esate įpratę, neverta pergyventi. Jei priimsite aplinkinį pasaulį tokį, koks jis yra, pritapsite bet kurioje šalyje. Kaip ne sykį yra kartojęs Buda, gyvenimas turi visą spektrą laimės apraiškų, materialių ir dvasinių, derančių ir pasauliečiams, ir vienuoliams.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą